Jean-Michel Atlan (f. Constantine 1913, d. Paris 1960)
Figurkomposition. Sign. Atlan 47. Olie på lærred. 61×50.
Litteratur: Jacques Polieri: “Atlan: Catalogue Raisonné de l'oeuvre complet”, Paris, 1996, nr. 88, gengivet side 187. Udstillet: “Corner”, København, 30. december 1948–14. januar 1949, kat. nr. 3 eller 4.. Proveniens: Dansk privatsamling.
Moderne malerier, 11. juni 2024