2014/​739

Dansk møbeldesign

Lænestol med stel af mahogni, sæde og ryg med blomstret møbelstof. Antageligt udført hos Fritz Hansen. 1930erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse samlinger. Finérskader. Mindre brud ved samling mellem stel og højre armlæn. Betræk med huller.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

1.000–2.000 DKK

Hammerslag