2014/739
Dansk møbeldesign
Lænestol med stel af mahogni, sæde og ryg med blomstret møbelstof. Antageligt udført hos Fritz Hansen. 1930erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse samlinger. Finérskader. Mindre brud ved samling mellem stel og højre armlæn. Betræk med huller.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag