2015/63
Tre figurer af porcelæn i form af Allegori på musik, Vindruer plukkes og Pige ved kommode. Volkstedt Rudolstadt, Ludwigsburg og Berlin. H. 10–14 cm. (3)
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark (1843–1912)
Allegori skåret tå skåret på begge figurer, afbræk på krans, vindrue plukker højre forfod mangler, afslag på blade
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag