2115/610
Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“Table”, 1971. Usign. Titelblad fra serien Crayon sur coquille. Litografi i farver. Trykt hos Imprimerie Clot, Bramsen et Georges, Paris. Oplag 100. Lysmål 42×56.
Litteratur: Rivière nr. 490.
Undersøgt i ramme. To fugtskjolder i værkets nederste kant. Papiret er let gulnet.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud