Bodil Eje (f. København 1931, d. 2006, Gentofte/København,1960-)
Alfred Klitgaard (f. Århus 1926, d. 2005)
Rektangulært skrin af riopalisander, lågets top indlagt med kobberplade dekoreret med polykrom emaljedekoration. Indvendigt med justérbar ruminddeling. Sign. Eje. Skrin stemplet Klitgaard, Denmark. Unik. H. 5,5. B. 14,8. L. 30.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Udvendig overflade solbleget.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
17 bud