2143/​533

Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)

Markarbejdere. Sign. OHM. Akvarel på papir. Bladstørrelse 28×38.

Olivia Holm-Møller arbejder tværmedialt og med mange udtryk. Med hendes maleriske univers og værker anses hun i dag som en af 1900-tallets mest markante kvindelige malere.

Hun er uddannet på Emilie Mundt og Marie Luplaus Tegneskole samt på Kunstakademiet i København. Holm-Møller er ligeledes medlem af Kvindelige Kunstners samfund og udstiller med foreningen ved flere lejligheder. Holm-Møller rejste i lange perioder af sit liv for at få inspiration, hvilket ses i hendes værkers billedsprog.

Holm-Møller er repræsenteret i flere museumssamlinger som SMK, Vejle Kunstmuseum, Ribe Kunstmuseum, AROS, Fynsk Kunstmuseum.

Original stand. Papiret er let gulnet. Håndteringsmærker. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

12 bud

(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK