2442/717
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 530”. Høj- og lavrygget lænestol med stel af mørkbejdset eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med lysegrå uld. Designet 1970. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Getama brochure 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle manglende og tørre gjorder.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag