Dansk maler, 20. årh.s begyndelse
Interiør fra Den Hirschsprungske Samling. Dobbeltsign. Valdemar Christensen 1917–1918. Olie på malepap. 28×46.
Interiøret viser hvordan ophængningen så ud på Den Hirschsprungske Samling for over 100 år siden. Beskueren kan se et bredt udsnit af Den Hirschsprungske Samlings værker af skagensmalerne herunder Laurits Tuxens “Dronning Victoria”, Michael Anchers “Skagenspigen Tine og den blinde mand Kristian” samt Anna Anchers “Blinde kone”. I det tilstående rum kan man se P. S. Krøyers hovedværk “Marie og P.S. Krøyer går langs Skagen Strand i den blå time”.
Behov for let overfladerensning. Enkelte overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
45 bud