Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
En gammel mand tager et hvil i haven. Sign. H. S. Olie på lærred monteret på lærred. 45,5×21.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 291, 1973 nr. 242.
Minimale krakeleringer. Mindre afskalninger langs kant. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021