2022/519
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Flugtstol med svunget stel af eg. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1954. Udført ca. 1950'erne hos snedkermester Frits Henningsen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kantafslag. Flere reparationer under og ved et armlæn. Skind med pletter og smuds og defekt i sæde.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag