2022/​519

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Flugtstol med svunget stel af eg. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1954. Udført ca. 1950'erne hos snedkermester Frits Henningsen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kantafslag. Flere reparationer under og ved et armlæn. Skind med pletter og smuds og defekt i sæde.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK