Stine Hvid (f. 1984)
Uden titel, 2024. Sign. Stine Hvid. Akryl på lærred. 70×70. Uindrammet.
Den danske vægmaleri, gadekunstner, illustrator og grafiker Stine Hvid (f. 1984) bor og arbejder i København, Danmark. Hun er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi i København, Danmark og fra Edinburgh College of Art i Edinburgh, Skotland. Hvid har arbejdet fuldtid som kunstner siden sin kandidateksamen i 2013, hvor hun har malet og illustreret for forskellige typer industrier og virksomheder, bl.a. fjernsyn, musik, sport, mode, software/It, Byggeri & Arkitektur, magasin/bøger/aviser.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
14 bud