Johann Georg Paul Mohr (f. Bordesholm i Holsten 1808, d. München 1843)
Udsigt til en by i en dal i Sydtyskland, i forgrunden spadserende på en grusvej. Sign. I. Mohr München 1841. Olie på lærred. 62×120. Samtidig ramme.
Flere krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og antikviteter, 7. januar 2013