Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Tesi med tilhørende underdel af sterlingsølv. Tesien med ciseleret mønster på øverste kant, underdel med fire runde “fødder”. Udført og stemplet hos Hans Hansen tesi anno 1957, underdel anno 1959. Underdel dessin 379. Samlet vægt 159 g. Tesi: L. 16,5. Underdel: H. 3,4. Diam. 7,4. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tesi indvendigt med mindre bule. Underdel indvendigt med et par minimale buler/ujævnheder.
Moderne kunst og design, 23. april 2019