922/​112

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Rhododendron i Dagminnes have, Skagen. Sign. L.T. Juni 15. Olie på lærred. 63×84.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 1002.

Laurits Tuxen giftede sig i 1901 med Frederikke Treschow (1856–1946), og sammen købte de den gamle postgård i Vesterby, det yderste hus i den vestlige del af Skagen for at kunne bo der om sommeren. Huset døbte de Villa Dagminne, og her tilbragte familien Tuxen med pigerne Yvonne og Nina mange lykkelige somre.

Tuxen nævner i sine erindringer, at den danskfødte dronning Alexandra af England anbefalede ham at plante rhododendron i sin have i Skagen. Buskene blev bestilt hos en dansk gartner i Gent. Ifølge Tuxen var det første gang, man forsøgte at dyrke rhododendron i Skagen. Haven ved Dagminne blev berømt for sine flotte buske, og fortsat den dag i dag er det prægtigt syn, når de blomstrer i haven. Tuxen selv malede flere gange de farvestrålende buske, bl.a. har Skagens Kunstmuseer maleriet ”Rhododendron i Dagminnes have. Skagen” (inv. nr. SKM258), som viser Frederikke i gang med at beskære en busk. I nærværende maleri er det antagelig også Frederikke, der ses bag buskene med tørklædet om hovedet i færd med at plukke eller beskære blomsterne.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?