2039/797
Fritstående skrivebord af fyr, top med tre opklappelige plader, hvorunder opbevaringsum, midtersektion ilagt lyst brunt skind, seks små skuffer samt ruminddeling. Udført og mærket hos Hadsten træindustri. H. 73/105. B. 146. D. 82.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Stødmærker. Skind med ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag