1951/548
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Skønvirke tekande af let hammerslået sølv, smedet med blomster og blade samt perlebort, isolering af elfenben. Dessin 33. Georg Jensen, 1919. Vægt ca. 702 gr. H. 17,5.
Almindelig brugspatina, herunder mindre buler, ridser og mærker. Ben med krakeleringer.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag