1822/​62

Mathias Adolf Charlemont (f. Brünn 1820, d. Wien 1872)

Portræt af ung kvinde, antagelig Hedvig Friedlandser von Malheim, iført en stor fjerprydet baret. Sign. A. Ch. Olie på træ. 22,5×16,5.

Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag