Dansk guldalermaler, 19. årh.s midte
Dansk sommerlandskab med tre personer på en skrænt ved bredden af en sø. Usigneret. Olie på malepap. 19,5×27.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 481, 1986 nr. 350.
Krakeleringer. Sømhul i hvert hjørne. Behov for rensning. Løs ramme.