2148/714
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Et cirkulært fad af stentøj dekoreret med junglemotiv i mørkebrun glasur samt med transparent glasur. Sign. 5029/5028. Kgl. P. Diam. 34,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag