2148/​714

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Et cirkulært fad af stentøj dekoreret med junglemotiv i mørkebrun glasur samt med transparent glasur. Sign. 5029/5028. Kgl. P. Diam. 34,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK