Kukku Lund, tilskrevet
Figur af drivtømmer i form af kvinde holdende sin store mave med begge hænder, øjne indlagt med ben. Grønland, 20. årh.s første halvdel. H. 16 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på højre fod. Spor fra vandskade på begge ben.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
29 bud