L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Forårslandskab ved en mose. Klart vejr og blæst.” Sign. L. A. Ring 1905. Olie på lærred. 38×60.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 553.
Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over arbejder 1901–1914 af L. A. Ring”, 1914 nr. 5. Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring”, 1924 nr. 173. Charlottenborg, “Mindeudstilling for L. A. Ring”, 1933 nr. 159.
Proveniens: V. Winkel & Magnussen (1910). Hotelejer C. P. Christensen (1914, 1924, 1933).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019