Carl Olsen (f. København 1818, d. sst. 1878)
Marine med sejlskib på åbent hav ved aftenstide. Sign. C. Olsen 1852. Olie på lærred monteret på plade. 30,5×53.
Andre marinemotiver
Retoucheringer/overmalingerr. Krakeleringer. Behov for restaurering.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021