1327/662
Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Bowlerhat”, 1962. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55×66.
Udstillet: Esbjerg Kunstforening, 1967.
Mindre afskalninger og optørringsrevner. Mærker efter blændrammen.
Moderne kunst og design, 2. juli 2013
Vurdering
Hammerslag