1633/198
Sønderjysk barok standur i kasse af rosamalet og delvist forgyldt træ. Messingskive signeret Jens Ewaldt Hansen, Ribe. 18. årh.s slutning. H. 215.
Bemaling og forgyldning ikke oprindelig. Patina. Ét lod og pendul medfølger.
Ældre malerier og møbler, 15. august 2016
Vurdering
Hammerslag