1633/​198

Sønderjysk barok standur i kasse af rosamalet og delvist forgyldt træ. Messingskive signeret Jens Ewaldt Hansen, Ribe. 18. årh.s slutning. H. 215.

Bemaling og forgyldning ikke oprindelig. Patina. Ét lod og pendul medfølger.

Ældre malerier og møbler, 15. august 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
750 DKK