2435/786
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær skål af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. monogram, 122. H. 10. Diam. 22,3.
Almindelig brugs- og alderspatina med mindre ridser og mærker. Afslag på fodrand.
Vurdering