2435/​786

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Cirkulær skål af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. monogram, 122. H. 10. Diam. 22,3.

Almindelig brugs- og alderspatina med mindre ridser og mærker. Afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 27. august 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK