Foto endnu ikke klar
886/​102

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

“Nysø ved Præstø”. Usigneret. Påskrift på lærredets bagside: "Malt af P. C. Skovgaard bevidnes af Joakim Skovgaard. Olie på lærred. 30×46.

Udstillet: Skovgaard Museet i Viborg, “P. C. Skovgaard udstilling i 150 året for kunstnerens fødsel”, 1967 nr. 171.

Proveniens: Gårdejer Jens Grønsager, Viemose pr. Kalvehave. (1971).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK