Poul Henningsen, m.fl. (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Vilhelm Lauritzen, m.fl. (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Reservedele bestående af syv “Ringkrone” fatningshuse samt en gennemgående afbryder af brun bakelit. Samt “PH-4/3” bordlampetop med låg og fingermøtrik af bruneret messing, mærket “PH-4”, “Patented” og “Made in Germany”. Udført hos Louis Poulsen, 1930–1940'erne. (9)
Alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og porøse kanter. Ene fatning mangler, afbryderknapper mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
41 bud