2434/​581

“Flowerpot”. Et sæt på fire pendler af lilla emaljeret metal. Formgivet 1968. Udført og mærket hos Louis Poulsen. 1970'erne. Diam. 22. (4)

Litteratur: Verner Panton, The Collected Works, s. 288.

Enkelte ridser og mærker. Let brugsslitage. Enkelte minimale afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. august 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK