785/​37

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Komposition. Sign. Jorn 45 samt AJ. Olie på lærred. 55×69.

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, no. 415, ill. p. 361. Proveniens: Einer Madsen, Silkeborg. Proveniens: Grethe Asmundsen, Birkerød.

Cobra, 3. marts 2008

Vur­dering

750.000 DKK

Hammerslag

750.000 DKK