785/37
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Komposition. Sign. Jorn 45 samt AJ. Olie på lærred. 55×69.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, no. 415, ill. p. 361. Proveniens: Einer Madsen, Silkeborg. Proveniens: Grethe Asmundsen, Birkerød.
Cobra, 3. marts 2008
Vurdering
Hammerslag