2109/265
Et par franske trearmede lysestager af forgyldt bronze, arme i form af grenværk og tylle med blomster, med balusterformet stamme af porcelæn, dekoreret med blomster, på firpas base med fødder i form af blade. 20. årh. H. 28 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre område med retouch af glasur på stamme. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag