2250/​7630

Carl Otto Hultén (f. Malmö 1916, d. Skåne 2015)

“Förandringar”, 1954. Sign. CO Hultén. Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 23×31,5.

Udstillet: “CO HULTÉN arbeten 1937–1982”, Malmö Konsthall, Malmö, 1982. Udstillet: “CO Hultén, Den svenske cobra-maler”, Skovhuset, Værløse, 2016 og Museum Jorn, Silkeborg, 2016.

Litteratur: Olesen, L., Wolsgaard Iversen, A.C., Friis Herbsleb, K., Millroth, T., Kristensen, J., Elgaard Brink, J. & Haman, L. (2016). CO Hultén, Den svenske cobra-maler, katalog för Skovhuset, Værløse 16 januari – 6 mars 2016, Museum Jorn, Silkeborg 19 mars – 19 juni 2016. Silkeborg & Værløse.

Original stand.

CoBrA, 13. december 2022

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag