2014/871
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Skab af teak, front med to låger, bag hvilke udtræksbakker og hylder, beslag af messing. Udført hos Randers Møbelfabrik. H. 135. B. 128. D. 45.
Præsenteret på Scandinavian Furniture Fair d. 15–19. maj 1968, i Bella-Centret, København.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 87.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
17 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||