Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Fritstående disk og skuffesektion af rio-palisander med stel af sortmalet metal, top med vinrødt ruskind samt glasmontre. Disk H. 94. L. 174. B. 65. Skuffesektion H. 81/93. B. 87. D. 65. (2)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, hæfte 3–4, 33. årgang 1960, afb. s. 74–77.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skuffesektion med enkelte finérafslag og er lettere falmet. Disk med enkelte huller inden i rum. Er falmet.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015