2418/​39

Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. Større bæger udskåret med fisker i en båd, et mindre med indridset kalligrafi og et med en poet under et træ. 18/19. årh. H: 12–13 cm. (3)

Proveniens: Dansk privatsamling

Alle bægre med flere tørrevner, de to mindre begge med gennemgående revne.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag