2142/​799

Frits Schlegel (f. Frederiksberg 1896, d. Ordrup 1965)

Fritstående unik tre-pers. sofa med stel af mahogni. Sider, ryg og løse sædehynder betrukket med sort stof. Formgivet ca. 1936–1937. Udført som specialbestilling af snedkermester Peter Petersen. H. 78. L. 200. D. 82.

Dette unika møblement udførtes på bestilling til Ingeniør Axel Nielsen, medejer af Larsen & Nielsen Ingeniør- og entreprenørforretning A/S, til brug i hans private hjem på Drosselvej 72 på Frederiksberg. Hans Firma havde et omfattende samarbejde med Schlegel. Schlegel tegnede udover en del møbler også tilbygninger til huset på Drosselvej i flere omgange, ligesom Schlegel tegnede sommerhuset på Ordup Næs til Axel Nielsen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med pletter, smuds, slitage og defekter.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag