1951/​550

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Sofabænk med stel af mahogni med udtræksfunktion, løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåt uld. Udført hos snedkermester Holger Larsen & With Nielsen. L. 190. D. 61/98.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 9. Møbeludstilling i Industriforeningen den 13.-29. september 1935.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 1, s. 220–221.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte pletter på hynder.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag