1736/1521
Thangka med Padmasambhava omgivet af sine to konsorts Yeshe Tsogyal og Mandarava samt forskellige guddomme, buddhaer og lamaer, alle betegnet med indskrift i guld. 19. årh. Billedfelt 60×36 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 712, 2002, lot 788.
Slitage, overflade ridsr, pletter.
Varia, 7. september 2017
Vurdering
Hammerslag
13 bud