1831/732
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)
Bordlampe af mørkerødt glas med overfang af klart glas, støbt i firesidet form. Sign. Orrefors, RD 1323. H. ekskl. fatning 29,5. H. inkl. skærmholder 50,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag