12116/96
Ubekendt fotograf: Originalt s/h pressefotografi af kong Christian X og dronning Alexandrine på karettur i København. Bagside med beskrivende amerikansk nyhedstelegram dateret den 13. maj 1946. Desuden spansk avisnotits, beskæringsanvisninger i rødt samt påstemplet dato for offentliggørelse (26. maj 1946). Fotomål 13×19. Uindrammet.
Alm. håndteringsmærker.
Kunst, antikviteter & design, 22. april 2021
Vurdering
Hammerslag