2442/602
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre-personers sofa på medeben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt møbelstof. Model 4853. Udført hos Tage Kristensen & Co./Fredericia Stolefabrik. L. 212.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering