2425/322
To figurer af forgyldt bonze i form af Buddha, hhv. siddende med tilbedende elefant og abe samt stående i Abhaya Mudra, monteret på sokkel af sortmalet træ. Thailand, 19.-20. årh. H. 15 og H. inkl. sokkel 50. (2)
Siddende figur med større revne og afslag på side samt spids af flammer knækket af. Soklen buer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud