Carl Fabergé (, Moskva 1896-1908)
Russisk bordplateau af fineret karelsk birketræ, rundt design, top monteret med kanneleret ring af sølv med krydsbånd, hvorunder fire skønvirke “Stil Modern” dekorationer i form af to cirkler i slyng og to stiliserede svaner, sidstnævnte prydet med cabochonslebne granater som øjne. Carl Fabergé i Moskva, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896–1908, lødighed 84, H. 3,5. Diam. 39.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021