2432/8012
Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
“Nattergalen”. Figurgruppe af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver og guld. 2409. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. Dateret 12.2.1954. H. 30 cm.
Limet ved hånden. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering