2050/764
Dansk design
Standerlampe af hvidlakeret metal og messing, monteret med skærm af hvid plast. 1950–60erne. H. 159.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nyere bemaling. Let skæv skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag