2149/​714

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Festivaal”. En oval og en rektangulær bakke af hhv. orangelakeret og rødlakeret ahorn, den orange desuden indlagt dekor af massiv wengé. Model 1102 og 1103. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Rød bakke: L. 71. B. 36. Orange bakke: L. 47,5. B. 38. (2)

Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965, s. 24.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Orangelakeret bakke med hak på bakside, rød bakke med borrede huller på bagside for ophængning.

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK