919/​131

Anna Lejmann (f. Haderslev 1859, d. Gentofte 1945)

“Interiør fra et drivhus”. Sollyset falder ind gennem vinstokkene. Sign. Anna Lejmann. Olie på lærred. 63×69.

Udstillingsmærkat på blændrammen.

Udstillet: Den Frie, “Bad Timing – or How to Write History Without Objects”, 2023 nr. 46.

Anna Lejmann studerede på Charlotte Sode og Julie Meldahls tegneskole og derefter på Kunstakademiet, hvor hun blev optaget i 1895 og var elev på Modelskolen indtil 1901, men hun fik ikke afgang. Hun ledede i flere år en kunstskole sammen med sin søster Thea Lejmann (1857–1930), der også var kunstner.

Hun udstillede bl.a. på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1904–04 og 1907–08 og på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1906 og 1922–24, og i 1920 var hun repræsenteret på Kvindelige Kunstneres retrospektive udstilling.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK