Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)
Rolf Palm (f. Höganäs 1930, d. sst. 2018)
Tre mindre vaser af stentøj. Vase modelleret i dråbeform. Dekoreret med transparent grøn glasur. Sign. monogram, SPD. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sweden. H. 13. To små vaser modelleret med smal munding. Dekoreret med hhv. olivinglasur og solfataraglasur med brune elementer. Sign. Palm, Mölle, førstnævnte -99. Unika. H. 6,9 og 8. (3)
Moderne kunst og design, 1. december 2020
15 bud