2433/​7

George Dawe, efter, 19. årh.s midte

Portræt af enkekejserinde Maria Feodorovna af Rusland (1759–1828), bærende St. Andreas Ordenen. Usigneret. Olie på lærred. 85×61.

Kejserinde Maria Feodorovna var født prinsesse Sophie Dorothea af Württemberg og blev gift i 1776 med Zar Paul I af Rusland (1754–1801). Han regerede 1796–1801 og ægteparret blev forældre til bl.a. Zar Alexander I af Rusland og Zar Nikolaj I af Rusland.

Originalen af George Dawe (1781–1829) kan dateres til mellem 1820–1829, måler ca. 1,4×1 meter, og ejes af Eremitage Museet, Skt. Petersborg. Der er arkivalsk kendskab til en nu forsvunden replik af kunstneren, dateret 1828 med målene 88×60 cm., og ejet af Storfyrst Nikolaj Mikhailovich af Rusland (1859–1919).

Lærredet er dubleret. Restaureret. Krakeleringer og omfattende retoucheringer. Mindre afskalninger.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?